TÉMAKÖREIM
1. Laktózintolerancia 2. A testsúly csökkentésről 3. Inzulinrezisztencia és PCO
4. Cukorbetegség 5. Az olajokról
1. Laktózintoleranciára gyanakszik? Így vizsgáltathatja ki!
A laktózintolerancia sajnos egyáltalán nem ritka. Ha a tej fogyasztását követően puffadás, fokozott gázképződés, hasmenés lép fel, a tüneteket tejcukorérzékenység is okozhatja. A tejcukor lebontását a szervezetben a vékonybélben lévő bélbolyhokon termelődő laktáz enzim végzi. Ha a laktáz enzim képződése valamilyen okból kifolyólag csökken, akkor a szervezetünk nem tudja megfelelően lebontani a tejcukrot, emiatt jelentkeznek a kellemetlen tünetek. A laktáz enzim termelődésének csökkenése több okból is bekövetkezhet:
- ritka a veleszületett laktázhiány, ilyen esetben a tünetek már a születést követően jelentkeznek,
- átmeneti laktázhiányt okozhat az antibiotikum szedés vagy bélrendszeri betegségek, melynek során a vékonybélbolyhok károsodnak. A háttérben több kiváltó ok - például bakteriális vagy virusos gyulladásos bélbetegségek, cöliákia is állhat.
- ha genetikai mutáció áll a háttérben, a laktáz enzim képződése az életkor előrehaladtával csökkenhet, így az idősebb korban jelentkező tüneteket ez is okozhatja.
Kevésbé ismert, de a tejcukor-érzékenység nemcsak hasmenést, hanem székrekedést is okozhat! A laktóz tökéletlen lebontása során, bizonyos bélbaktériumok miatt ugyanis olyan gázok is képződhetnek a szervezetben, amelyek a bélmozgást csökkentik. A laktáz enzim csökkenése egyénenként változó lehet. Azonos mennyiségű tej fogyasztása ezért különböző erősségű tüneteket okozhat az érintetteknél.
A tejcukor-érzékenységet az allergiatesztek nem mutatják ki. A diagnózis egyik lehetősége a hidrogén kilégzéses teszt. Elvégzéséhez vízben feloldott tejcukrot kell elfogyasztani, majd adott időközönként egy készülékbe levegőt fújni. A teszt a bélben laktózintolerancia esetén termelődő hidrogén mennyiségét méri. Laktáz hiányában a tejcukor nem tud megfelelően lebomlani, az erjedés közben hidrogén termelődik. A kilégzéses teszt során ezt mérik. Létezik genetikai vizsgálat is, melynek során a szájüregből egy speciális pálcika segítségével a száj nyálkahártyája felszínérő mintát vesznek, és azt laborban elemzik. Ez a vizsgálat azonban csak azt mutatja ki, hogy van-e genetikai hajlamunk a tejcukor érzékenységre. A pozitív lelet nem egyenlő a diagnózissal, csak a hajlamot mutatja a tünetek megjelenésére.
Kinek kell laktózmentes termékeket fogyasztani? Megelőzés céljából nem érdemes laktózmentes termékeket fogyasztani, megelőzni vagy meggátolni a tünetek kialakulását nem tudják.
Laktózintolerancia esetén van lehetőség adókedvezményt igénybe venni. Ennek összege 2022-ben havi 10.000 Ft. Ahhoz, hogy a kedvezményt adójóváírás formájában érvényesíteni tudjuk, a szakorvos a lelet alapján állít ki egy az összevont adóalap adóját csökkentő kedvezmény igénybevételére jogosító igazolást. Önmagában a pozitív lelettel nem, csak ezzel az igazolással lehet a kedvezményre való jogosultságot igazolni az adóhatóság előtt.
Forrás: https://weborvos.hu/egeszsegmagazin/laktozintoleranciara-gyanakszik-igy-vizsgaltathatja-ki-257772
2. A testsúly csökkentése
A túlsúly oka kismértékben lehet genetikai, de nagy részben a helytelen étkezési szokások és a mozgásszegény életmód hatására alakul ki. Speciális esetekben találkozunk még egyéb betegségekből adódó túlsúly problémával is. (pl. a pajzsmirigy alulműködése, mellékvese túlműködése, petefészekciszta, az agyalapi mirigy megbetegedései...)
Az emberi szervezet az evolúció során a vegyes táplálkozáshoz alkalmazkodott, így minden nap optimális mennyiségben van szüksége tápanyagokra, vitaminokra, és ásványi anyagokra. Ez rendszeres és változatos táplálkozással biztosítható.
A drasztikus fogyókúrák és divatdiéták többnyire egyoldalúak így önmagukban tápanyag hiányosak is. Ezen kúrák befejezése után gyakori a visszahízás az eredeti, sőt sajnos néha még magasabb súlyra is. Ha hosszú távra gondolkozunk, akkor eredményes a testsúly csökkentése, ha sikerül megtanulni olyan helyes étkezési szokásokat, amelyek hosszú távon megadják a lehetőséget az eredmények megtartására is.
Az általam képviselt, szakmailag is elfogadott megoldás optimálisan 6 hónap alatt 12-18 kg zsír leadásával kalkulál kiegyensúlyozott anyagcsereműködés mellett. Az indokoltnál több több energiamegvonás a későbbi jo-jo effektus veszélyét rejti magában.
Étrendjeim a rendszeresség kialakításán, és az étvágy befolyásolásán alapszanak, kizárólag természetes módszerekkel.
Az első konzultáció és a kontrollok során is egy speciális - klinikailag validált és orvostechnikai eszközként minősített - készülékkel történő méréssel átfogó betekintést nyerünk az Ön testösszetételébe, mint pl. a testzsír % , zsigeri zsírok, a vázizomzat %, a BMI és a nyugalmi anyagcsere. Így a szervezetben végbemenő változások konkrétan mérhetőek. Láthatóvá válik, hogy az elvárt zsírtömeget veszítjük-e vagy esetleg az izomtömeg vesztése túlzott. Ez esetben további étrendi módosításokat teszünk, hogy az elmozdulás a megfelelő irányba mutasson. Az eszköz a mért és betáplált paraméterek alapján személyre szabottan meghatározza az alapanyagcserét ami nélkülözhetetlen a megfelelő diéta kialakításához.
Forrás: Táplálkozási Akadémia Hírlevél 7.évf. 5. SZÁM - 2014.június
3. Inzulinrezisztencia és PCOS
Inzulinrezisztenciáról akkor beszélünk, ha a megtermelődött inzulin kevésbé hatékonyan működik. Ez kezdetben nem okoz vércukor emelkedést, mivel a csökkenő hatást a
hasnyálmirigy fokozott inzulintermeléssel kompenzálja. Ezt az állapotot a terheléses vércukor vizsgálat során, a párhuzamosan vizsgált inzulinszint értékek jelzik. Megmelkedett értékek esetén ha nem avatkozunk bele a
folyamatba, akkor a hasnyálmirigy egy idő után nem képes hatékonyan kompenzálni, ami vércukorszint emelkedéséhez vezethet.
Policisztás petefészek szindróma esetén a betegek 50-70%-nál inzulinrezisztencia állapítható meg, sok esetben függetlenül a testtömeg indextől is. Túlsúly esetén a testsúly csökkenés nagymértékben segít a hormon egyensúly visszaállításához, az inzulinrezisztencia csökkentéséhez. Az inzulinérzékenység komplex kezeléssel jól karbantartható a tünetek visszaszoríthatók a szövődmények megelőzhetők. A kezelés fő elemei az irányított táplálkozás, rendszeres testedzés (heti 150 perc) és az inzulinrezisztencia gyógyszeres kezelése. A gyógyszeres kezelés szükségességét a szakorvos állapítja meg.
A konzultáció témakörei:
- állapotnak megfelelő összes szénhidrátmennyiség meghatározása
- napi szénhidrát helyes elosztása - élethelyzetek figyelembevételével
- gyors és lassú szénhidrátok és helyettesítési lehetőségek az étrendben
- ajánlott alapanyagok és ételféleségek
- javaslat az adagokra, az ételkészítéshez és a felhasznált alapanyagokra
- a főétkezések ideális mennyiségi és minőségi összetétele
- a megfelelő mennyiségű és minőségű folyadékbevitel
- fizikai aktivitás és mozgás jelentősége
A konzultáció alkalmával egyénre szabott szénhidrát és energiatartalmú étrendet, valamint a páciens által betartható és az inzulinszintek optimalizálásához vezető napirendet alakítunk ki. Végighaladunk a főbb irányelveken, gyakorlati tanácsokkal azok kivitelezésére. Válaszokat kap a miértekre. Átbeszéljük a mit és hogyan kérdésköröket, hogy otthon önállóan és fokozatosan tudja az életmód változtatási irányelveket a gyakorlatba átvenni.
Az elhangzottakról írásos összefoglalót nyújtok át.
forrás: Táplálkozási Akadémia Hírlevél IV. évfolyam 2. szám, 2011. február, Táplálkozási Akadémia Hírlevél 9. évfolyam 1. szám, 2016. január
4. A cukorbetegségről
A
cukorbetegség az egész szervezetet érintő komplex anyagcserezavar. A cukorbetegségben
nincs "kicsit vagy nagyon cukorbeteg" valamint "enyhe vagy súlyos cukorbetegség".
A cukorbetegség diagnózisának kritériumai a Magyar Diabetes Társaság ajánlása szerint- a klasszikus klinikai tünetek mellett az éhomi* vércukor (vénás) egyenlő, vagy magasabb mint 7 mmol/l vagy, az étkezés után bármely időpontban mért vércukor egyenlő, vagy magasabb mint 11 mmol/l.
A 2
típusú cukorbetegség lappangva, hosszú évek során fejlődik ki. A korai
diagnózis, ma már sokszínű lehetőséget nyújt a gyógyszeres kezeléshez. Emellett
az étrend nem csupán a kezelés része, hanem az alapja. Az egészséges életmódot azonban nem lehet gyógyszertárban megvásárolni, a betegnek kell tennie saját
érdekében. Kétségtelenül a változtatás nem könnyű, épp ezért segítségért fordulni érdemes.
Általános probléma, hogy a 2 típusú cukorbetegek túlnyomó része sajnos testsúly felesleggel rendelkezik. Az egészséges életvitelre történő áttéréssel, tiltások helyett a megoldásokra történő figyelemfelhívással biztosítható az élvezetes étrend és a kiegyensúlyozott napirend.
A kívánt közérzeti és laboreredményeket nagymértékben befolyásolja az, ha a beteg a saját gyógyszeres vagy inzulinos kezelésének megfelelő dietetikai tanácsokat kap. A tablettás készítmények különböző hatóanyagai, az inzulinfajták és inzulinkezelési rendszerek és az új termékek hazai elérhetősége a dietetikai oldalról is körültekintő és testre szabott megközelítést igényel.
Forrás: Magyar Diabetes Társaság Szakmai Irányelve 2014
Az olajokról
A kókuszolajról gyakran olvashat számos pozitív hatást, azonban amikor egy adott alapanyagról olyan információk keringenek, hogy mindenre alkalmazható, joggal merül fel bennünk némi szkepticizmus. Fogyasztása a változatos étrend részeként beépíthető, de kizárólagosan, hosszú ideig alkalmazva az egészséges életmód jegyében nem helyes.
Kizárólagos zsiradékforrásként nem javasolt. Miért?
A kókuszolajban található zsírsavak előnye, hogy a máj által termelt - a zsírok emésztését segítő - epe, valamint a hasnyálmirigy által termelt és a zsírok lebontásában részt vevő lipáz enzim hiánya esetén is átjutnak a bélnyálkahártya sejtjein és így könnyen emésztődik.
Ennek köszönhetően zsírfelszívódási zavarok (például hasnyálmirigy-gyulladás, epekő, gyulladásos bélbetegségek...) esetén diétás kezelésében alkalmazható. Ezen kívül roborálás céljából javasolt a felhasználása, ha az emésztőrendszer érintettsége révén könnyen emészthető zsiradékforrás adása válik szükségessé az alultápláltság megelőzésére.
De a kókuszolaj kizárólagos zsiradékforrásként történő alkalmazása egészséges emésztőrendszer mellett nem javasolt, mert az szervezetünk egészséges működéséhez szükséges mennyiségű esszenciális omega-3 zsírsavakat minimális mennyiségben tartalmazza.
A kókuszolaj, egyéb növényi telítetlen olajok arányos alkalmazása mellett - lenmagolaj, repceolaj, chiamagolaj, kendermagolaj, olívaolaj... - a változatosság egy része, de nem kizárólagosként javasolt az egészséges életmód étrendjében.
Az esszenciális zsírsavak megfelelő bevitele
Az esszenciális zsírsavak (omega-3 és 6) nem csupán az egészséghez nélkülözhetetlenek, de a teljesítményt is javítják. Megfelelő arányú fogyasztásuk gátolja a vérrögképződést, gyulladáscsökkentő hatású, csökkentheti a szérum trigliceridszintjét és a máj koleszterin szintézisét. A kutatások egyre inkább amellett szólnak, hogy a test zsírtartalmának csökkentésben a jövőben az ómega-3 zsírsavak is szerepet kaphatnak. Sportolók és az egészséges életmód jegyében is elengedhetetlen az esszenciális zsírsavak megfelelő mennyiségű és arányú bevitele.
Lényeges, hogy az omega-3 és az omega-6 zsírsavak aránya 1:3; (1:5) körül kellene, hogy legyen. Ez az arány a magyarországi felmérések szerint ~ 1:20 körül szokott lenni, mert túlzottan sok omega-6 zsírsavat fogyasztunk. Azonban ez nem azt jelenti, hogy az omega-6 zsírsavakkal valami baj lenne. Ennek korrigálásához elméletileg vagy több omega-3 zsírsavat kellene fogyasztani, hogy egyensúlyba kerüljenek a zsírsavak vagy kevesebb omega-6-ot kellene fogyasztani ahhoz, hogy közelebb kerüljünk az egyensúlyi állapothoz. Így viszont a meglehetős kalóriatöbblet miatt a testsúlyunk emelkedhet.
- A következő növényi olajok, mint a napraforgó, kukorica, mogyoró olaj nagy mennyiségben és nem ilyen arányban tartalmazzák az omega-3 zsírsavakat. Lépést tartva a kutatási eredményekkel, elérhetők már kevert olajok is, ahol a napraforgó olajat repceolajjal párosítják így már kedvezőbb a zsírsavak aránya.
A magok közül például a napraforgómag, a fenyőmag és a mogyoró is gazdagabb omega-6 és szerényebb omega-3 forrás. Nem kell kizárni őket az étrendünkből, de túlzott mennyiségben napi szinten fogyasztva megnövelik az omega-3 szükségletet, az optimális arányok tartása miatt. Ez sajnos kalóriafelvétel többletével járhat.
A kókuszzsír a magas hőmérsékletet a hevítést jól bírja- így néha sütéshez előnyös használni. Sajnos omega-3 tartalma nagyon alacsony.
Az omega-6 zsírsavak lebontása során eikozanoidok is képződnek, amely egyes kísérletekben karcinogén hatását tapasztalták. Az omega-3 és az omega-9 zsírsavak (forrása pl. olívaolaj) gátolják az eikozanoidok szintézisét.
- Omega-3 (alfa-linolénsav) a halakban találhatóak meg legnagyobb mennyiségben pl. a lazacban, makrélában, tonhalban, pisztrángban, laposhalban és a szardíniában.
Halban szegény étkezés (mert például képtelen elfogyasztani) esetén a következő olajtípusok különösen ajánlottak:
- lenmagolaj (akár 71% omega-3 zsírsav tartalom)
- chiaolaj (akár 64% omega-3 zsírsav tartalom)
- valamint a repceolaj
- kendermagolaj.
Ezen termékeket érdemes "bio" vagy "hidegen sajtolt" formájukban megvásárolni. A lenmagolaj és a chiamagolaj a felhasználás során a lehető legkevesebb hővel érintkezzen.
Az olajos magvak közül pedig a chia mag, lenmag, dió és a pekándió zsírsav összetétele a kiemelten kedvező.